З нагоди святкування 150-річчя Дня народження Лесі Українки в
ліцеї провели низку культурно-мистецьких імпрез.
Одним із таких заходів був бібліотечний урок «Відкриваємо імена: А.Кримський», проведений бібліотекарем ліцею Катериною Миколаївною Пидляк. Український історик, письменник і перекладач, поліглот, славіст і сходознавець, один з фундаторів першої української Академії наук. Агатангел Кримський. Нещодавно теж було 150-річчя від дня
народження. Не мав і краплини української крові, але почувався українцем.
Походив Агатангел Кримський з міжетнічної родини: батько його був татарином, а мати шляхтичкою з Білорусії. Незважаючи на те, що Агатангел не мав і краплини української крові, відомий поліглот і сходознавець усе ж почувався українцем. Любов до української мови йому прищепили Павло Житецький та Михайло Драгоманов ще у колегії Павла Ґалаґана, де Кримський навчався підлітком.
«Він принципово вважав, що необхідно спілкуватися українською мовою. – розповідає Мирослава Тарахан. – У часи Російської імперії це було неприйнятно. Але Агатангел все одно говорив українською і французькою, чим, напевно, дражнив своє оточення».
Пізніше основною мовою не лише свого спілкування, а і наукової та творчої праці Агатангел Кримський свідомо обирає саме українську. Його збірка поезій «Пальмове гілля» містить оригінальні вірші дослідника та його власні переклади арабських поезій українською мовою. На думку дослідників, збірка Кримського є унікальною пам’яткою літератури. Вже 1910 року про вченого-орієнталіста як про «високоталановитого поета» і «дуже оригінального повістяра» пише Іван Франко.
Дослідник вважав, що українська мова яскраво означилась вже в XI столітті
З 1918 року Агатангел Кримський постійно проживав у Києві, де працював секретарем Української Академії наук, заснованої гетьманом Павлом Скоропадським. Окрім іншого, Агатангел Кримський залишив по собі унікальні дослідження української мови, які виклав, зокрема, у працях «Українська граматика», «Нариси з історії української мови».
Академік Кримський вів запеклу полеміку з російськими вченими, адже вважав, що українська мова уже в XI столітті існувала «як цілком рельєфна, певно означена, яскраво індивідуальна одиниця».
У 1941 році постановою НКВС Кримського оголосили «ідеологом українських націоналістів, який упродовж років очолював націоналістичне підпілля».
Його разом з іншими українськими патріотами заарештовують і відправляють до кустанайської в’язниці в Казахстані. Уже невдовзі він помирає – за однією з версій дослідників, унаслідок жорстоких тортур.
Це ім’я було згадано невипадково. Адже саме йому Леся Українка присвятила драму «В катакомбах» (1905р.). Агатангела Кримського Леся називала у листах «своїм шановним побратимом».
Учні довідались цікаву, пізнавальну інформацію про
непересічну особистість, сучасника Лесі Українки.
Ще тут є дуже цікава інформація: https://zbruc.eu/node/103555?fbclid=IwAR1gZgasSXt5kPe1-xyTKbFAkYlS9KQjHa3btNWq7ToBN_CEhwkroNKjECo
ВідповістиВидалити